-
Navigacija
s tipkovnico
Zgodbe, ki jih pišejo strokovnjaki za zaposlovanje
Pred kratkim se mi je vodja kavarne v centru mesta pritožil, da »v Sloveniji nihče noče delati« – da preprosto ne more dobiti delavcev, niti če ponudi pogodbo za nedoločen čas. Kateri so tisti poklici, za katere je v tem trenutku težko najti delavce? Je razlog za to slaba plača ali pretirana regulacija poklicev?
Kadrovanje kot si marsikdo predstavlja, ni enostranski proces, kjer bi se samo ena stran odločala. Je win-win situacija, v kateri morata obe strani imeti občutek, da sta nekaj dali in nekaj dobili. Vedno več je poklicev kjer je težko najti delavce. Tehnologija, inženirstvo, gostinstvo, logistika, trgovina, proizvodnja….Proces iskanja kadrov se preveša v korist kandidatov. Za večino prej naštetih dejavnosti ima kandidat najmanj tri različne ponudbe. Nekaj ključnih razlogov zakaj delodajalcem ne uspe zagotoviti ustreznih kandidatov:
- Informacije v zaposlitvenem oglasu ali informacije na razgovoru se ne skladajo z dejanskim stanjem na delovnem mestu
- Počasen proces kadrovanja
- Neprimeren zaposlitveni razgovor (slaba pripravljenost, zamujanje, neodzivnost…)
- Slab ugled delodajalca (npr. slabo finančno stanje, slabi odnosi v podjetju). Izkušnje in mnenje kandidatov izjemno hitro zaokrožijo po spletu in vplivajo na odločitve
- Slabi delovni in plačilni pogoji
V Sloveniji je zelo veliko mladih z visoko izobrazbo, ki ne vedo točno, kaj bi s svojo izobraženostjo lahko počeli. Tega ne vedo niti delodajalci. Kaj bi svetovali enim in drugim?
Priporočam, da si mladi ustvarijo karierno mapo, v kateri definirajo svoje prednosti in pomanjkljivosti, ter želena področja dela ali opravila in tista, ki si jih ne želijo opravljati. Informacije naj definirajo čim bolj resnično in podrobno. Takšna mapa s podatki olajša odločitve v prihodnosti. Ključno je tudi, da vadijo in pilijo svoj nastop, govorico telesa in način izražanja, da so nenehno aktivni in iščejo alternativne možnosti in se ne predajajo pesimizmu in izgovorom. Za določena delovna mesta je izobrazba ključna. Težko je delati v strojništvu ali medicini, če imate izobrazbo pravnika. Na drugi strani pozicije kot npr. prodaja ali marketing, so bolj odvisne od posameznikovih osebnostnih značilnosti kot od izobrazbe.
Delodajalcem bi svetoval, da razmislijo kje je specifična izobrazba ključna in kje pridejo v poštev alternativne možnosti, saj si s tem povečajo nabor primernih kandidatov.
Novejša Starejša